جزیره بوبیان (قرمز) در نقشه کویت
جزیره بوبیان (قرمز) در نقشه کویت
کد مطلب : 406

تنش در روابط عراق و کویت

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۲۲
Share/Save/Bookmark

احداث بندر مبارک از سوی کویت، ناخشنودی مقامات بغداد را در پی داشته است و برخی گروههای عراقی در این زمینه به کویت هشدار داده اند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خاورمیانه به نقل از گالف نیوز، معاون وزیر امور خارجه کویت با اشاره به تهدید برخی گروههای عراقی علیه کویت، بر ادامه طرح احداث بندر مبارک در نزدیکی مرزهای دو کشور تاکید کرد. خالد الجارالله گفت : با وجود تهدیدها و مخالفت های عراق ما به طرح احداث بندر مبارک ادامه می دهیم و حتی اگر لازم باشد گزینه نظامی را نیز مورد نظر قرار خواهیم داد. وی افزود: تهدیدها ما را نمی ترساند و طرح مذکور مطابق برنامه از پیش تعیین شده انجام خواهد شد. معاون وزیر امور خارجه کویت اظهار داشت: یک هیئت فنی عراقی در جریان جزئیات طرح مذکور قرار گرفته است و هیئتی دیگر نیز به زودی به کویت می آید. معاون وزیر امور خارجه کویت مدعی شد که همه از طبع مسالمت آميز مردم کويت و اظهارات مقامات اين کشور مبني بر تمايل به صلح و همزيستي مسالمت آميز با عراق، آگاه هستند. یک تحلیلگر مسائل سیاسی در عراق با اشاره به سنگ اندازی های خارجی در روابط کشورش با کویت گفت: بدون شک گروه هاي خارجي و شايد برخي کشورهاي منطقه در اين قضيه دست دارند و در درجه اول عربستان تلاش مي کند عراق را تضعيف و نقش منطقه اي و استراتژيک اين کشور در منطقه را خدشه دار کند.
با توجه به واقعيات راهبردی و سياست های آمريکا در منطقه ، به نظر می رسد واکنش و سماجت مقامات کویتی بر ساخت یک بندر تجاری در منطقه حساس مرزی با عراق، پيام غير مستقيمي از سوي واشنگتن است تا به همه عراقي ها و به ويژه مقامات سياسي این کشور بفهماند که نياز شديدی به نيروهاي آمريکايي در کشور خود دارند و لازم است با باقی ماندن نيروهاي نظامي واشنگتن در عراق به رغم انقضاي مدت حضور اين نيروها در پايان سال ۲۰۱۱ موافقت کنند. متحد نبودن گروه هاي سياسي عراق موجب ضعف واکنش دولت عراق شده زيرا بسياري از گروه هاي سياسي عراق نماينده خارجيان هستند واز آنها راهکار مي گيرند و ادامه رويکرد و اظهارات منفعلانه مقامات عراقي موجب مي شود تا گروه هاي سياسي مرتبط با امريکا و عربستان به اهداف خود دست يابند.
این در حالی است که به گزارش خبرگزاري فرانسه، وزیر راه و ترابری عراق ضمن ابراز نگرانی کشور خود از ساخت بندر مذکور توسط کویت، گفت: احداث اين بندر، نشانگر قصد آشكار كويت براي بستن خطوط كشتيراني به روي بنادر عراق است و با قطعنامه هاي سازمان ملل مغايرت دارد.
وي افزود: وجود چنين بندري موجب «محدود شدن» پايانه صادراتي اصلي عراق در بصره مي شود. وزير ترابري عراق تاكيد كرد: ما اجازه نخواهيم داد مجراه های تجاری عراق مسدود و محدود شوند. كويت كار احداث اين بندر  ۱/۱ ميليارد دلاري را ماه گذشته شروع كرد. اين تاسيسات كه در جزيره بوبيان بنا مي شود، قرار است در سال ۲۰۱۶ ميلادي آماده بهره برداري شود.


مهمترین چالش پیش رو در خاورمیانه چیست؟
تکفیریها
آل سعود
رژیم صهیونیستی
صهیونیسم بین الملل